Co je to tichý luxus a jak ho v interiéru dosáhnout?

I když je těžké tento nenápadný styl shrnout do několika slov, tichý luxus je založen zejména na myšlence, že trvalou hodnotu a neodmyslitelnou krásu dává jednotlivým prvkům kvalita materiálů. Právě použité materiály se nejvíce podílejí na eleganci, vznešenosti a honosnosti interiéru. Investice do materiálů, které jsou nyní stejně žádané jako před staletími, činí z těchto interiérů něco, co bude žít po další generace. Jednotlivé prvky vznikají poctivou řemeslnou prací a mohou pocházet z různých koutů světa. Ať už jde o nábytek, lampu nebo různé dekorace, představíme si klíčové materiály, které nejlépe tichý luxus vystihují.

Bouclé

Bouclé je francouzské slovo, kterému se u nás říká také buklé. Jakkoliv tajemně to může působit, jde o přízi nebo textilii, která má povrch tvořený smyčkami, očky nebo nopkami. Velmi často tento povrch najdete právě v elegantních interiérech, kde si hrdě vydobyl své místo. Bouclé je dostupné ve vlněných, hedvábných a bavlněných variantách, čímž přináší texturní přitažlivost i těm nejnenápadnějším prvkům v interiéru.

Kašmír

Kašmír je známý pro svou nenapodobitelnou měkkost a přináší pocit pohodlí, který si můžete užívat například v podobě přehozů a polštářů. Působí neodolatelně a zároveň nepopiratelně luxusně. Exkluzivita tohoto krémového materiálu, který se pouze na jaře získává z měkké podsady mongolských koz, mu jen dodává na přitažlivosti a dlouhé životnosti. Je nejen měkčí, ale také mnohem teplejší než vlna.

Mramor

Od paláce ve Versailles až po kuchyně prestižních londýnských domovů, mramor byl vždy nejuctívanějším z kamenů. Ať už bude mít podobu jednoduchého konferenčního stolku, obložení nad krbem nebo vydláždí šachovnicovou podlahu vašeho vchodu, jeho povznášející vlastnosti nikdy nezklamou. Mramor se nabízí v mnoha podobách, obzvláště krásný je bílý mramor Carrara, černý Marquina nebo Mistral, který je podobný travertinu.

Starožitná mosaz

Nejlepší volbou je kartáčovaná mosaz, aby se z ní odstranilo jakékoli zdání křiklavého lesku. Starožitná mosaz okamžitě přináší pocit historie a důležitosti. Vkusný protějšek k lesknoucímu se zlatu ve stylu starožitné mosazi s neutrálními schématy působí klasicky a sofistikovaně.

Ohýbané dřevo

Ačkoli je dřevo konzistentním prvkem téměř každého stylu interiéru, ohýbané dřevo má jedinečně vytříbenou citlivost. Se svým teplým, vysoce lesklým povrchem je náročnou volbou pro jakýkoliv nábytek. Obzvláště žádané jsou stoly, stolky, židle nebo křesílka z ohýbaného dřeva. Pokud dáváte přednost jemnějšímu úvodu do tohoto klasického materiálu, vhodnou volbou může být ohýbaný dřevěný fotorámeček nebo šperkovnice.