Psychologie barev hraje v interiérovém designu důležitou roli

Psychologie barev v interiérovém designu není jen o tom, jak barvy vypadají, ale také o tom, jak ovlivňují vaši náladu. Doma jsme neustále obklopeni různými odstíny a ty mají dlouhodobý vliv na způsob našeho myšlení a cítění. Přemýšleli jste někdy, proč se cítíte uvolněněji v krémovém nebo béžovém pokoji? Proč se cítíte příjemně v růžově laděné toaletě? To vše do značné míry závisí na psychologii barev a způsobu, jakým světlo dopadá na barvu a odráží se na naší kůži.

Obklopujte se barvami podle toho, čeho chcete dosáhnout

Obecně platí, že pokud jde o nápady na malování, teplé barvy jako červená, oranžová a žlutá jsou považovány za odstíny, které navozují pocity štěstí, optimismu a energie. Jsou ideální pro prostory v domácnosti, jako je obývací pokoj, jídelna nebo balkon. Také pomáhají zvýšit chuť k jídlu, tuto vlastnost má zejména červená. Chladnější odstíny, jako je zelená, modrá a fialová, jsou považovány za uklidňující a jsou ideální pro ložnice. Zvláště fialová je považována za nejlepší pro zlepšení kreativity.
Barvy, kterými se obklopíte, jsou klíčem k určení toho, jak se budete v prostoru cítit. Mohou mít dramatický dopad na atmosféru prostoru, přičemž teplé a chladnější navozují velmi odlišné nálady. Nejde jen o zvážení barev, ale také jejich jemných podtónů, se kterými budou ladit lakované povrchy nebo doplňky v prostoru.

Jak různé odstíny souvisí s psychologií barev v interiérovém designu

Růžová

Velmi podceňovaná barva, která je většinou určená pouze pro malé holčičí pokoje. Růžová je v psychologii barev jemný odstín, který hovoří o výchově, lásce a ženskosti. Díky uklidňujícím tónům je oblíbený v ložnicích, ale pokud je dobře proveden, lze jej snadno přenést do schémat obývacího pokoje.

Modrá

Modrá je bezpochyby jedním z nejsilnějších odstínů spektra psychologie barev. Syté, výrazné odstíny, jako je námořnická a královská modř, jsou skvělé pro vyvolání sebevědomí a jsou spojeny s obdivuhodnými vlastnostmi, jako je loajalita, důvěra, mír a úspěch. Světlejší odstíny barev navozují doma pocit klidu a míru, díky čemuž se skvěle hodí do ložnic, koupelen a obytných prostor, kde chcete relaxovat.

Černá

Černá je základní barvou všech dob ve všech aspektech života. Ať už nevíte, co si vzít na sebe nebo jakou barvu nábytku zvolit, neutralita černé dodává bezpečnou kvalitu a slibuje elegantní sofistikovanost. Je to osvědčená akcentní barva, ale když je intenzivně používána v místnosti, psychologie této barvy má za následek sílu, dramatičnost a tajemnost.

Fialová

Fialová je v psychologii barev spojována s množstvím úžasných emocí, od hloubky a kreativity až po fantazii a noblesu. Vypadá skvěle doma v ženských prostorách, jako je ložnice, ale hlubší verze odstínu mohou být také neuvěřitelně mužské.

Žlutá

Není žádným překvapením, že žlutá je v psychologii barev spojena s radostí, optimismem a energií. Ať už jde o hořčičnou, citronovou nebo dětskou žlutou, odstín je vždy nezaměnitelně živý. Hravé žluté odstíny se perfektně hodí do dětského pokoje a školky, ale barva může být i dospělá a funguje prakticky v každé místnosti, kterou chcete. Výrazný žlutý nábytek a výrazné žluté doplňky vytvářejí krásný styl. Držte se zlatých odstínů a využijte barvy v tmavých oblastech vašeho domova, abyste uvedli do akce pocit světla a prostoru.

Zelená

Zelená je extrémně pozitivní odstín, protože stimuluje myšlenky na rovnováhu, růst a obnovu. Okamžitě vám připomene svět přírody a je to neuvěřitelný způsob, jak do interiéru vnést osvěžující pocit přírody, zvláště pokud se váš domov nachází ve městě s malým množstvím okolní zeleně. Od smaragdové a jadeitové po olivovou a limetkovou, zelená je nádherná barva v mnoha podobách. Přichází v různých atraktivních odstínech, od smaragdové a nefritové až po olivovou a limetkovou. Je to ideální barva stěn v prostorách, kde potřebujete otevřít svou mysl, jako jsou kuchyně a domácí pracovny, a protože je úzce spojena s penězi, je to rozumná volba pro obchodní nemovitosti.

Šedá

Šedá je jednou z těch všestranných barev, které mohou mít řadu využití. Předpokládá se, že ovlivňuje vnímání bezpečnosti, inteligence a pevnosti. Vzbuzuje také pocit klidu a vyrovnanosti, což je kvalita, která je ideální pro rodinné domy s malými dětmi. Jako u každé barvy závisí výsledky do značné míry na tom, jaký odstín použijete. Může být měkký a jemný nebo silný a sebevědomý.

Červená

Červená je jednou z nejdramatičtějších barev a zároveň jednou z nejpřitažlivějších barev, pokud jde o vzbuzení emocí. Často je spojena s pocity, jako je vášeň, vzrušení a energie. Jejími dalšími atributy jsou ambice, akce a síla vůle, a proto může být červená produktivní volbou pro domácí kanceláře a kreativní prostory. Barva není silná pouze ve své nejzákladnější podobě, ale může se pochlubit také mnoha krásnými sesterskými odstíny včetně rajčatově červené, karmínové a vínové. Ať už chcete nasměrovat bohatý, tradiční estetický nebo pop-artový pocit, červená může poskytnout řešení.

Hnědá

Hnědá je spojena s pocity pohodlí a relaxace. Bohatě hnědé stěny v kombinaci s odpovídající pohovkou a polštářem jsou naprosto lákavé a vyvolávají myšlenky na útulnost a společnost. V tmavém odstínu není příliš populární v malých místnostech, které může opticky ještě více zmenšovat