TOP trendy v kancelářském designu pro rok 2024

Kancelářské trendy se mohou zdát stále stejné, ale není tomu tak. Stále se mění spolu s dobou a měnícími se potřebami zaměstnanců. Dbát na pracovní prostředí pro zaměstnance je velmi důležité, protože se tím značně ovlivňuje jejich spokojenost a tím také pracovní výkony. Když jsou prostory vizuálně přitažlivé, zaměstnance mnohem více motivují a podporují jeho produktivitu i chuť pracovat. Představíme si nejdůležitější trendy v kancelářském designu pro rok 2024.

Maximalizace přirozeného světla

Začlenění přirozeného světla do kancelářských prostor je stále oblíbenější. Tento trend zahrnuje maximalizaci přirozeného světla, zeleně, organických vzorů a přírodních materiálů. Ne všude je možnost zvýšit množství denního světla, ale pokud ty možnosti jsou, je vhodné jich využít.

Dbejte na dostatek zeleně

Práce v kanceláři může být frustrující, zaměstnancům chybí kontakt s přírodou a je známo, že právě v přírodě se nejlépe regeneruje a nabírají nové síly. Můžete to kompenzovat tím, že do interiéru umístíte co nejvíce zeleně. Kancelář tím sice neproměníte v les, ale výrazně zasáhnete do pracovního prostředí, aby bylo plné zelených prvků, které pracoviště osvěží a umožní zaměstnancům těsný kontakt s organickými prvky. Skvělou volbou jsou živé stěny, zelené střechy, rostliny a umělecká díla inspirovaná přírodou.

Podpora pohybu

Podpora pohybu na pracovišti je dalším trendem, který si získává na popularitě. Mnoho kanceláří nenabízí prostor k pohybu a to je špatně. Nesnažte se veškerý prostor využít k vyplnění nábytkem, ale naopak nechte prostory vzdušné, aby nabízely místo pro pohyb. Umožněte zaměstnancům přizpůsobit si své pracoviště, aby nemuseli jen sedět. Skvělou volbou jsou polohovací stoly, které lze zvednout a umožní tím zaměstnanci pracovat i ve stoje. V kanceláři může být místo se žebřinami, gymnastickým míčem nebo jinými pomůckami, aby se mohl každý protáhnout tělo a tím zvýšit komfort při celodenní sedavé práci. Jelikož stále více lidí cestuje do práce po vlastní ose, zapřemýšlejte o umístění stojanu na kola nebo kolárny v prostoru budovy, aby mohli zaměstnanci své kolo pohodlně a bezpečně uložit.

Hybridní pracoviště

Stále více zaměstnanců pracuje vzdáleně ze svého domova a někteří práci kombinují tak, že chvíli pracují z kanceláře a někdy zase ze svého domova. Přizpůsobte pracoviště, aby bylo vhodné pro takový způsob práce. Tento trend zahrnuje vytváření prostor, které jsou optimalizovány pro videokonference, spolupráci a vzdálenou práci. Pokud se vám nevyplatí mít pro každého zaměstnance svůj pracovní stůl, udělejte univerzální pracoviště, kam může kdokoliv přijít a začít pracovat.

Místo pro odpočinek

Stále častěji se zaměstnanci potýkají se syndromem vyhoření, se stresem a depresemi. Něčemu takovému lze předejít tím, že vytvoříte zákoutí nebo místnost, kde si mohou zaměstnanci odpočinout a odreagovat se. Může jít třeba i o terasu, kde mohou kouřit, projít se a načerpat síly. Na místě může být i herní plocha, třeba se stolním tenisem, šipkami nebo fotbálkem, aby se zaměstnanec mohl rozptýlit v momentě, kdy je přepracovaný nebo třeba ve stresu po nepříjemném rozhovoru s klientem.

Udržitelnost a ekologie

Pryč s nekonečnými regály na šanony. Jsme v éře digitalizace, snažte se proto omezit papírování a raději se snažte digitalizovat. Ušetří to výrazně prostor i spotřebu papíru. Veškerý nábytek nemusí být nově vyrobený, populární je nákup recyklovaného nebo i použitého nábytku. V kanceláři dbejte na znovupoužitelnost. Vyhněte se jednorázovým kelímkům nebo třeba talířům. Umístěte do prostru více odpadkových košů pro třídění odpadu, aby se podpořila recyklace.