Kolik rostlin pořídit do interiéru a jak je správně naaranžovat?
Různí lidé mají k rostlinám odlišný vztah, zatímco někteří se jim snaží v interiéru vyhýbat, jsou tací, jejichž domov připomíná spíše džungli. Je naší přirozenou vlastností chtít kousek přírody i v interiéru. Rostliny mají jak estetické, tak i praktické použití. Mohou podtrhnout vzhled interiéru a zároveň se postarat o příjemnější prostředí, protože čistí vzduch a dávají nám možnost dívat se na zeleň, která lahodí každému oku. Kolik rostlin ale do interiéru pořídit, aby to nebylo příliš? Jak je správně naaranžovat?
Co je třeba zvážit při výběru rostlin do vašeho pokoje?
Velikost místnosti: Jak velká je místnost, do které chcete rostliny umístit? Samozřejmě čím větší místnost, tím více se do ní vejde. Pamatujte však, že zde hraje roli i výška stropu. Místnost s menší rozlohou, ale vyššími stropy pojme více rostlin než místnost s nízkými stropy.
Velikost rostliny: Vaše rostliny by neměly být příliš velké pro váš pokoj. Pokud vybíráte živé rostliny, ujistěte se, že je pořídíte menší, než byste chtěli, protože budou růst. Uvědomte si také, jak velké budou vaše rostliny, abyste si mohli být jisti, že budete mít dostatek místa.
Počet oken: Pokud chcete mít hodně rostlin, které potřebují jasné světlo, budete potřebovat dostatek oken, aby dovnitř mohlo pronikat sluneční světlo. Místnosti s málo nebo žádnými okny pravděpodobně nebudou schopny pro umístění velkého počtu rostlin.
Hodiny denního světla v místnosti: I když má místnost několik velkých oken, nemusí do ní během dne pronikat mnoho světla. Velký strom nebo budova může bránit pronikání světla dovnitř nebo může být okno umístěno na té straně domu, kde není moc slunce. Pokud je tomu tak, zvažte pořízení rostlin, které vyžadují střední až slabé osvětlení, spíše než rostlin, které potřebují přímé slunce několik hodin denně.
Typ rostlin, které si přejete: podlahové rostliny, rostliny do police, závěsné rostliny nebo kombinace. Pokud máte pokoj se slunným parapetem nebo policí, má smysl mít kolem sebe spoustu malých rostlin milujících slunce.
Pokud máte rádi pokojové stromy nebo velké rostliny v květináčích, ujistěte se, že máte dostatečně velkou místnost, abyste je mohli umístit. Pokud jsou rostliny příliš přeplněné, může jim chybět dostatečné proudění vzduchu, aby prospívaly. Závěsné rostliny mohou místnosti dodat úžasný smysl pro texturu a rozměr, ale ujistěte se, že je můžete zavěsit tam, kde nebudou překážet lidem ani domácím zvířatům.
Tipy pro výběr podle velikosti pokoje
Místnosti do 15 m2: Zvolte ideálně 1-2 menší rostliny.
Místnosti mezi 15-30 m2: Zvolte 2-5 malých, 2-3 středně velké nebo 1 velkou rostlinu. Lze také kombinovat 2-3 malé a 1 středně velkou.
Místnosti 30-50 m2: 6-8 malých rostlin, 3-4 střední, 2-3 velké. Možno kombinovat 3-4 malé, 2-3 střední a 1 velkou.
Místnosti nad 50 m2: 10-12 malých, 5-6 středních, 3-4 velké. Možno kombinovat 5-6 malých, 2-3 střední a 2 velké.
Nejste si jistí? Držte se pravidla tří
Pro větší místnosti, jako je obývací pokoj, se skvěle uplatňuje pravidlo tří rostlin. Vytváří v místnosti ideální harmonii. Vyberte rostliny různých výšek pro silnější dopad a hledejte sjednocující prvek, který podpoří přirozenou atmosféru. A vyhněte se seskupování rostlin se stejnými texturami, tvary a barvami, jinak do sebe zapadnou. Seskupování rostlin s podobnými nároky na péči má také smysl, zvláště pokud milují vlhkost. Hladina vlhkosti stoupá, když rostliny sedí těsně u sebe, takže vaše bujná mini džungle má větší šanci na prosperitu.